Čekejte prosím
Nahrávání

Fara Planá nad Lužnicí

Fara v Plané nad Lužnicí je v písemných pramenech zmiňována již ve 14. století. Obnovena byla roku 1666. V letech 1784-85 prošla budova fary radikální přestavbou do podoby, která je autenticky dochována dodnes.

Planská fara je příkladem vysoké úrovně venkovského pozdně barokního stavitelství. Průčelí se středním rizalitem korunované mansardovou střechou a doplněné tvarově velmi zajímavou vjezdní bránou tvoří harmonicky komponovaný estetický celek. K faře ve funkční symbióze přiléhá dvůr. V interiéru fary jsou intaktně dochovány všechny stropní konstrukce a další cenné prvky (především vnitřní dveře s původními doplňky).

S finanční podporou z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad byl objekt fary rekonstruován, aby mohl být nově využíván jako Plánské muzeum, přednášková místnost a infocentrum.

Muzeum přiblíží návštěvníkům historii Plané nad Lužnicí a nejbližšího okolí a rovněž významné osoby, které v Plané nad Lužnicí žily nebo ji v minulosti často navštěvovaly. Ve sbírkách muzea se nacházejí fotografie, celé řady písemných dokumentů, historický nábytek a další hodnotné předměty. Aby expozice nebyla pouze statickou, je součástí muzea rovněž namluvený průvodce, který si mohou návštěvníci vypůjčit. Na exponáty v muzeu navazují dvě turistické stezky (každá o délce cca 5 km), které povedou zájemce po konkrétních místech, kde známé osobnosti v Plané nad Lužnicí pobývaly.

počet hlasů:
65

Více informací o místu

Otevírací doba:

pondělí                             zavřeno

úterý – pátek                   10 – 12; 13 – 17

sobota, neděle, svátky   14 – 17