Čekejte prosím
Nahrávání

Buquoyská hrobka Nové Hrady

Buquoyská hrobka tvoří výraznou dominantu novohradského hřbitova.

Hrobku nechal vybudovat hrabě Karel Bonaventura Buquoy. Byla postavena v letech 1902–1904 v pseudogotickém slohu novohradským buquoyským stavitelem Karlem Bůžkem podle projektu pražského architekta vládního rady Josefa Schulze (autor návrhu přestavby Národního muzea a budovy Rudolfina v Praze). Stavba velmi připomíná schwarzenberskou hrobku v Třeboni, liší se však od ní především tím, že nemá podzemní krypty.

Hrobka má dvě části – kryptu v přízemí a kapli v patře. Nad vchodem do zádušní kaple stojí za povšimnutí rozměrná pozlacená mozaika Panny Marie, zhotovená podle návrhu Maxe Švabinského. V tympanonu portálu v přízemí je umístěn kamenný reliéf s buquoyským znakem neseným párem gryfů a rodovým heslem: „DIEU ET MON ROI“ (Bohu a mému králi). V hrobce je dodnes umístěno osm rakví s tělesnými pozůstatky Buquoyů (tři manželské páry) a jejich příbuzných, sourozenců z rodu Cappy. Další členové rodu Buquoyů zůstali uloženi v původní rodinné hrobce, kterou nechala zbudovat hraběnka Marie Magdalena v novohradském kostele v 17. století.

počet hlasů:
70

Více informací o místu

Hrobka je v současné době ve správě Technických služeb města Nové Hrady a je otevřena veřejnosti pouze v uvedených časech. V případě zájmu o návštěvu v jiný den nebo čas kontaktujte Kulturní a informační centrum Nové Hrady – Květu Jarolímkovou.

Časy prohlídek:

úterý  10.00, 11.00 hod.

Vstupné:

dospělí    40 Kč
děti    zdarma

Kontakty:

Kulturní a informační centrum Nové Hrady
nám. Republiky 46
373 33 Nové Hrady
Jméno: Květa Jarolímková
Telefon: (+420) 386 362 195, 602 150 208
E-mail: kic@novehrady.cz